O nás

 VITAJTE NA STRÁNKACH CHOVATEĽSKEJ STANICE KAMENNÝ POTOK

 

V roku 2014 to bude už 20 rokov od kedy som sa začal aktívne venovať jazvečíkom. Jazvečíky sa mi za tie roky stali nerozlučnými priateľmi a neoddeliteľnou trvalou súčasťou môjho života.

Všetko sa začalo 1.7.1994, kedy som si kúpil šteniatko svojho prvého jazvečíka. Bol to pes FRIGO z Mníšej doliny. Tento malý chlpatý nezničiteľný čert zmenil môj život od základov. Pri jeho kúpe som netušil, čo všetko obnáša vlastniť poľovníckeho psa - jazvečíka. Jeho temperament a lovecké vlohy ho predurčovali k tomu, aby sa z neho stal poľovnícky pes. Lenže ako na to, keď jeho pán nie je poľovník? Keď mal absolvovať prvé skúšky - FSMP, musel som si preštudovať kynologické predpisy a kúpiť poľovnícky klobúk. Skúšky nedopadli najhoršie, vzhľadom na to, že obaja sme boli začiatočníci. Tam som pochopil, že ak má dostať poľovnícky pes to čo potrebuje, musí byť jeho pán poľovník. A tak som sa prihlásil na kurz, po ktorom som úspešne absolvoval skúšky z poľovníctva. Medzičasom som so psom absolvoval niekoľko výstav a posudky rozhodcov ma presvedčili, že pes je výnimočne pekný. Tak som jeho kariéru rozvíjal aj týmto smerom. Netrvalo dlho a zo psa sa stal Interšampión a šampión Slovenska. Absolvoval ďalšie skúšky a získal aj chovnosť. Počas svojej kariéry splodil viac ako 130 kvalitných šteniat. V roku 2005 získal, ako 11 ročný, titul Slovenský Grand šampión a aj titul Slovenský šampión veteránov.

Keďže ma práca s jazvečíkmi zaujala, kúpil som si ďalšieho. Bola to sučka, aby aj Frigo mal z toho radosť, HEDA Falkao. Kúpa to bola unáhlená, a aj napriek už istým získaným skúsenostiam, som ju kúpil viac z ľútosti ako so záujmu. Bola zanedbaná, v katastrofálnych podmienkach, chorá, takmer hluchá a mala už viac ako 4 mesiace. Celý život zavretá v koterci, nezvyknutá na ľudí. Po dlhej, piplavej práci sa mi z nej podarilo urobiť slušného jazvečíka. Napriek ťažkej mladosti, ktorá zanechala stopy na tele aj duši, absolvovala úspešne skúšky i výstavu a dostala sa do chovu. Stala sa základom na ktorom som začal budovať svoju chovateľskú stanicu.

 

Dňa 3.7.1998 bola uznaná a zaregistrovaná FCI chovateľská stanica Kamenný potok. Do konca roku 2013 v tejto stanici uzrelo svetlo sveta 176 šteniatok, ktoré robia svojim majiteľom, dúfam, len radosť.

 
Jedným z týchto šteniatok bola aj CIRA Kamenný potok. Keďže sa javila ako veľmi dobrá, ponechal som si ju, ako perspektívu do budúcnosti. Dosiahla titul Šampión Slovenska, šampión Slovenska mladých, Slovenský Grand šampión, dva krát klubová víťazka s mnohými ďalšími výstavnými i pracovnými úspechmi. Absolvovala 5 druhov skúšok v I.cene a jednu v II.cene. Je pýchou chovateľskej stanice Kamenný potok, z ktorej sama vyšla.

V roku 2003 som sa rozhodol, že rozšírim svoj chov o jazvečíka hrubosrstého králičieho. A tak som doviezol z Poľska sučku OLIMPIA ze Szkolnej Górky. Sučka sa javila ako pekná a nádejná do chovu. Žiaľ, vo veku 5 mesiacov ju pri večernej vychádzke napadla štvorročná suka kerry blue terriera s narušeným správaním a navyše s nezodpovednými majiteľmi. Výsledok? Fatálne poranené oko, vykĺbená sánka, vylomené dva zuby, našťastie mliečne a pomliaždené nosné kosti s poškodením sliznice. Všetky telesné rany sa časom zahojili, len oko musel veterinárny lekár vyoperovať. O trvalých následkoch na duši ani netreba hovoriť. Napriek všetkým týmto handykepom Olimpia úspešne absolvovala FSMP v II. cene a aj výstavu s hodnotením veľmi dobrá, čím splnila podmienky na zaradenie do chovu.

Postupne u nás „neplánovane“ zostávali ďalšie šteniatka z môjho chovu. V súčasnosti najstaršou žijúcou je MISHA Kamenný potok. Je to chovná sučka, ktorá absolvovala skúšky FSMP, BL a FD všetko v I. cene a výstavy s hodnotením výborná r.CAC. Výstavnú kariéru jej stopol vylomený zub.

Ďalšou chovnou sukou v mojom „háreme“ je ORNELA Kamenný potok. Po smrti CIRKY sa stala mojim najväčším miláčikom. Je to super úspešný jazvečík, získala mnohé výstavné ocenenia CAJC, CC, CAC, CACIB, BOB, BOG a tituly šampión SR, šampión SR mladých, grand šampión SR a Interšampión (C.I.B.). Absolvovala skúšky BL, FSMP, FD a SD všetko v I. cene.

Ďalšou úspešnou chovnou sučkou, ktorá u nás zostala je TESSA „krokodíl“ Kamenný potok. Pracovne vynikajúca ostrá sučka so skúškami BL, FSMP, FD a SD všetko v I. cene, a tiež 2xMSBL a 2xMSBLJ všetko v I. cene a s titulmi 4xCACIT. Na výstavách získala ocenenia výborný, CAJC, CAC, CACIB, BOB a tituly šampión SR mladých a šampión SR.

Ďalšia chovná sučka je USHI Kamenný potok, absolvovala skúšky BL, FSMP a FD v I. cene, na výstavách získala ocenenia výborný, CAJC, CCJ, Klubový víťaz mladých a CAC a titul juniorský šampión SR. Prvé šteniatka plánujeme v roku 2014.

Ako posledná a teda najmladšia je XSARRA Kamenný potok, má splnené všetky podmienky na zaradenie do chovu, absolvovala skúšky BL, FSMP a FD všetko v I. cene, na výstavách získala ocenenia CAJC, CAC, r.CAC, r.CACIB, J-BOB a titul šampión SR mladých. Prvý vrh plánujeme v roku 2015.

 

                                                          jazvečíkom zdar